T-Mobile Havaj: Heliovník havajský



Tak jsme se po měsíci dočkali další reklamy od T-Mobile ze série Havaj. Tentokrát naši hrdinové hledají něco dobrého k zakousnutí. Naštěstí sebou mají tablet a kvalitní připojení k internetu, takže se jen tak neotráví. Ovšem pozor na vedlejší účinky.

Režie:
Dan Růžička

Hrají:
Vojta Kotek
Lukáš Pavlásek
Klara Jandova (hlas operátorky na konci)

Kompletní přepis textu (30 vteřinová verze):
Vojta Kotek: „Tý jo! To je vůně!“
Vojta Kotek: „Počkej, počkej, počkej. To bude ten – Heliovník havajský! Tak jedovatý to teda není. Prej pozor na vedlejší účinky.“
Lukáš Pavlásek: „Na jaký? Já na sobě nic vedlejšího nepozoruju.“
Vojta Kotek „Ne?“
Lukáš Pavlásek: „Myslíš jako na potenci jo? Hehehe.“
Lukáš Pavlásek: „Tak vo to bych vobavy neměl!“

Klara Jandova: „Bez obav. Našim zákazníkům teď dáváme internet za havajskou cenu. T-Mobile“

Zajímavosti:
Podle mikipedia.org, kde Vojta Kotek hledá, je Heliovník havajský (Helios aviaticus) tropické ovoce, plod Heliovníku havajského. Roste výlučně v havajských hájích, ale má se za to, že je pravděpodobně mimozemského původu. Heliovník (Helios aviaticus) je lahodné chuti a pro své povznášející účinky je vyhledáván havajskými kmeny již po celá staletí.
POZOR! Pro lidi s nižší inteligencí může mít silné vedlejší účinky, které se projeví zejména tak, že dotyčný začne mluvit jako tydýt!

– Hudba na pozadí je Flowers In Paradise od francouzského kytaristy François Ovide (1952 – 2002). Celou si jí můžete poslechnout zde.
– Tablet na kterém Vojta Kotek hledá je Samsung galaxy tab 10.1 II ovšem bez loga Samsung.
– Heliovník havajský odkazuje na 2hý prvek periodické soustavy prvků helium (he).
– Pokud vdechnete hélium a pokusíte se mluvit, zjistíte, že váš hlas připomíná spíše šmoulu. Na rozdíl od Lukáše Pavláska, jehož hlas byl změněn ve studiu, ten váš bude ovlivněn hustotou směsi plynu, které budete při mluvení vydechovat.
– Pokud k vám přijede pouť můžete si koupit balónek napuštěný Heliem. Vdechnout část obsahu a zkuste mluvit. Budete mluvit podobně jako Lukáš. Pozor toto je nutné provádět v doprovodu osoby, která umí dát dýchání z úst do úst a má s tím zkušenosti. Šance že ztratíte vědomí je totiž cca 5% (záleží na vaší tělesné kondici). Toto nesmí zkoušet lidé trpící dýchacími obtížemi (např. astma). Dále děti u níž efekt stejně není patrný.
– Dýcháním helia může za určitých okolností i zemřít. Každý rok takto přijde o život v průměru 70 lidí.
– Když namícháte helium, kyslík a dusík získáte směs díky které se může zkušený potápěč ponořit až do hloubky 300 metrů.
– Helium je jeden z nejúžasnějších prvků, který známe. Je jediný, který při nízkých teplotách a normálním tlaku zůstane vždy v kapalném stavu až k teplotě absolutní nuly. Pevné skupenství lze získat pouze za použití zvýšeného tlaku. Zároveň má ze všech prvků nejnižší bod varu.
– Helium je supertekutý. To znamená, že v tekuté formě dokáže doslova protéct skrz pevné předměty. Teoreticky by jste si jej mohli nalít na kůži a on jí proteče skrz. V reálu to ale nejde udělat protože teplota varu je -268,93 stupňů celisa. Což by vaše kůže nevydržela.
– Další zajímavosti je jeho vodivost. V porovnání s mědí je tří milionkrát vodivější.
– Helium je velice vzácný, získává se z ložisek zemního plynu. Konkrétně z methanu pomocí frakční destilace. Další možností je zahřát některé minerály, které helium obsahují na teplotu 1200 stupňů celsia. Uvolněné plyny pak budou obsahovat helium. K získání čistého helia je pak nutné plyny od sebe oddělit za použití jejich fyzikálních vlastností.